Svetovni dan Zemlje: Kmetijstvo kot ključ do trajnostne prihodnosti

22. 04. 2025

Slovenski kmetje s trajnostnimi praksami prispevajo k varovanju okolja, prehranski varnosti in stabilnemu podeželju. 

 

Kmetijstvo in varstvo okolja

Svetovni dan Zemlje nas vsako leto opominja na pomen varovanja naravnih virov in biotske raznovrstnosti. Kmetijstvo kot osnova prehranske verige ne vpliva le na kakovost hrane, ampak ima tudi ključno vlogo pri ohranjanju rodovitnih tal, zmanjšanju ogljičnega odtisa in trajnostnem upravljanju zemljišč.

Trajnostne prakse slovenskih kmetov

Slovenski kmetje že dolgo razumejo pomen ekološkega ravnovesja. Z uporabo sonaravnih metod pridelave, kot so regenerativno kmetijstvo, precizno gnojenje in obnovljivi viri energije, zagotavljajo trajnostno prihodnost našega podeželja. Podeželje ostaja zelena, rodovitna in življenja polna pokrajina, kjer kmetje skrbijo za zdravje tal in trajnostni razvoj.

Vloga KGZS pri podpori kmetov

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) s svojim delovanjem aktivno podpira trajnostni razvoj kmetijstva. S svetovanjem, izobraževanjem in inovativnimi pristopi spodbuja uvajanje okolju prijaznih praks, ki povečujejo produktivnost, hkrati pa zmanjšujejo negativne vplive na naravo. KGZS zastopa kmete pri oblikovanju kmetijske politike ter skrbi za njihovo vključenost v odločitve, ki vplivajo na prihodnost slovenske kmetijske krajine.

Skupna odgovornost za prihodnost

Svetovni dan Zemlje ni le opomin na izzive, temveč tudi priložnost za skupno akcijo. Z izbiro lokalnih in trajnostno pridelanih izdelkov, podporo kmetom in premišljenimi odločitvami lahko vsakdo prispeva k bolj zeleni prihodnosti. Odgovorno ravnanje z našimi naravnimi viri je ključno za ohranjanje Zemlje za prihodnje generacije!

Nazaj